YCHS Staff Directory

Administration

Assistant Principal
Michael Cavanaugh
Assistant Principal
Nicole Washington
Registrar
Renee' Redding
Building Secretary

Athletic Office

Dan Brown
Athletic Director
Brittany Tugman
Athletic Secretary

Academic Enrichment

Amber Bell
Paraeducator
Paloma Salazar
Paraeducator
Lawrence Smith
Paraeducator

Counseling Department

Alex Shoop
College Advisor
Tonysha Emerson
Counselor - ACTech
Lindsay Bohn
Counselor - STEMM
Sonya Rougeau
Communities in Schools

Media Center

Dwayne Scott
Media Specialist

RAHS

Eileen Gaffney
RAHS Clinic
Starla Marshall
RAHS Clinic
LaToya Sanders
RAHS Clinic

Bright Futures

Roderick Wallace
Director

Career Exploration

Aisha Gatlin
Teacher

Academic Programs

Jeffrey Hugan
Dual Enrollment Coordinator
Rachel Kreuzer
Dual Enrollment Coordinator
Instructional Coach
Jessica Krueger-Koupal
Instructional Coach

Art

Lorinda Skunda
Teacher

CTE

Darryl Kuebler
Collision Repair Teacher
Aaron Gaertner
Culinary Arts Chef Instructor
Steven Johansson
Auto Mechanics
Zuqueta Brown
Marketing Teacher
Mary Smyth
WCC CNA Instructor

English as a Second Language

Mary Alampi
ELL Teacher
Daniel Goodman
ELL Teacher
Connor Laporte
ELL Teacher
Liz Sirman
ESL Coordination

ELA/Social Studies

Tobias Bird
Teacher
Jacob Bowman
Teacher
Lauren Goyer
Teacher
Ajeanna Smith
Teacher
Matt Tanguay
Teacher
Austin VanKirk
Teacher

English/Language Arts

Kayla Chinitz
Teacher
Cynthia Fassbender
Teacher
Richard Mero
Teacher
Maja Robakiewicz
Teacher
Katherine Shafer
Teacher
Caroline Wojan
Teacher

Math

Mason Rodericks
Teacher
Grace Tsangaris
Teacher
Jason White
Teacher
Abigail Woodman
Teacher
Rachel Kreuzer
Math Department Leader

Performance Arts

Matthew Eisenberg
Band
Noah Gorman
Teacher

Physical Education

Science

Delaney Garcia
Teacher
John Kim
Teacher
Joshua McCaman
Teacher
Dan Schunck
Teacher
Laurel Wiinikka-Buesser
Teacher
Dillon Williams
Teacher

Social Studies

Jered Cassetta
Teacher
Joshua Ferguson
Teacher
Alexander Nuttle
Teacher
David Sands
Teacher

Technology

Ryan Miller
Technology

World Languages

Mary Reinhard
Spanish Teacher
Marisol Rolfe
Spanish Teacher

Student Support Services

Catherine Beck
Occupational Therapist
Alberta Borneo
Occupational Therapist
Mary Cooper
Occupational Therapist
Kayla Cozart
Occupational Therapist
Iman Al-Ghrairi
Paraeducator
Nathaniel Reid III
Paraeducator
Lisa Marie Farmer
Psychologist
Rashawnda Harris
Social Worker
Leslie Wallen
Teacher
Janice Condon
Teacher Consultant
Michelle Walker
Teacher Consultant
Charmagne Westphal
Teacher Consultant
Melissa Ayars
Sec. SED Supervisor
Arthur Holt
Community Liaison, Truancy Officer

Building Support

Roland Dawson
Food Service

Food Service

Camilla Bowman-Porter
Assistant Director
Paul Garrett
Director
Aja Smith
Director
Mark Coleman
Food Service
Shelita Farris
Food Service
Sue Smith
Food Service
Vanessa Varney
Food Service
Deletha Wiley
Food Service
Nonna Williams
Food Service

Facilities & Operations

Aaron Rose
Director of Facilities Management
Amy Stafford
Administrative Assistant
Michael Brower
Groundskeeper
Ryan Hankins
Groundskeeper
John Stubbs
Groundskeeper
Malik Patton
Custodian
Larry Utley
Utilities Helper

Culture & Climate

James Kelley
Climate and Culture Coach
Charles Ramsey
Culture & Climate Coach
Steven Hall
Behavior Interventionist