YCHS Staff Directoory

Ypsilanti Community High School

2095 Packard Rd.
Ypsilanti, MI 48197
Attendance 734-221-1035

Business

Raquel Welch-Johnson
Business/Entrepreneur, YCS@Work Coordinator, Grizzly Store & DECA Coordinator
Floki Ivey
Teacher

Principal's Office

Assistant Principal
Assistant Principal
Barbara Dufour
Secretary
Nicole Washington
Secretary

Athletic Office

Dan Brown
Athletic Director
Brittany Tugman
Athletic Secretary

Counseling Department

Alazia Mitchell
College Advisor
Julie Hane
WCC Admission Specialist
Lindsay Bohn
Counselor
Tonysha Emerson
Counselor - ACTech

Counseling

Steven Gray
Behavior Interventionist

Media Center

Dwayne Scott
Media Specialist

RAHS

Eileen Gaffney
RAHS Clinic
LaToya Sanders
RAHS Clinic

Bright Futures

Beth Cable
Bright Futures Coordinator

9th Grade Academy

Demarco Johnson
Academic Coach

Career Exploration

Monique Marshall
Teacher

Drama

Anna Doyle
Teacher

Academic Programs

Alicia Hernandez
College Advisor
Rob Cannon
Dual Enrollment Coordinator
Instructional Coach
Jessica Krueger-Koupal
Instructional Coach
Laurissa Horvatinovich
Reading Specialist
Darlene Holliday
31a At-Risk Social Worker
Kimberly Johnson
31a At-Risk Social Worker
Arthur Holt
Community Liaison
Kimisha Williams
Social Worker
Sonya Rougeau
Communities in Schols

Art

Christian Helser II
Teacher

CTE

Darryl Kuebler
Collision Repair Teacher
Aaron Gaertner
Culinary Arts Chef Instructor
Shanell Smith
Culinary Arts Teaching Assistant
Steven Johansson
Auto Mechanics
Zuqueta Brown
Marketing Teacher

English as a Second Language

Daniel Goodman
ELL Teacher
Liz Sirman
ESL Coordination

ELA/Social Studies

Connor Laporte
Teacher

English/Language Arts

Kayla Chinitz
Teacher
Cynthia Fassbender
Teacher
Richard Mero
Teacher
Rachel Petersen
Teacher
Maja Robakiewicz
Teacher
Joseph Sames
Teacher
Katherine Shafer
Teacher
Caroline Wojan
Teacher
Darian Yassin
Teacher

Health

Mary Smyth
Nurse

Math

David Champion
Teacher
Niarra Coleman
Teacher
Carolyn Evans
Teacher
Rachel Kreuzer
Teacher
Abigail Woodman
Teacher
Asia Youngblood
Teacher
Jason White
Lead Teacher/Math Teacher

Performance Arts

Jonathan Genautis
Band
Crystal Harding
Music
Alan McWethy
Music

Physical Education

Carleigh Massaro
Physical Education

Science

John Kim
Teacher
Joshua McCaman
Teacher
Dan Schunck
Teacher
Paula Sizemore
Teacher
Dillon Williams
Teacher

Social Studies

Josh Abbott
Teacher
Jered Cassetta
Teacher
Joshua Ferguson
Teacher

Upward Bound

Jasmine Hairston
Program Specialist

World Languages

Andrea Lozano
Spanish Teacher
Mary Reinhard
Spanish Teacher
Lorinda Skunda
Spanish Teacher

Student Support Services

Steven Hall
School Probation Officer
Janice Condon
CI Teacher
Catherine Beck
Occupational Therapist
Alberta Borneo
Occupational Therapist
Mary Cooper
Occupational Therapist
Iman Al-Ghrairi
Paraeducator
Shamima Khan
Paraeducator
Kathleen Lane
Paraeducator
Krista Linton
Paraeducator
Renee' Redding
Paraeducator
Nathaniel Reid III
Paraeducator
Maria Bichakjian
Physical Therapist
Lisa Marie Farmer
Psychologist
Starla Marshall
RAHS Clinic
Susanna Hanrath
Social Worker
Rashawnda Harris
Social Worker
Yung Hwang
Social Worker
Kelly Irwin
Speech Therapist
Leslie Wallen
Teacher
Luca Borntrager
Teacher Consultant
Jennifer Weaver
Teacher Consultant
Melissa Ayars
Sec. SED Supervisor

Building Support

Angel Rich
Paraeducator
Austin Smith
Paraeducator

Food Service

Camilla Bowman-Porter
Assistant Director
Aja Smith
Director
Jacob Allgood
Food Service
Mark Coleman
Food Service
Shelita Farris
Food Service
Timothy Singleton
Food Service
Sue Smith
Food Service
Vanessa Varney
Food Service
Deletha Wiley
Food Service
Nonna Williams
Food Service

Facilities & Operations

Aaron Rose
Director of Facilities Management
Amy Stafford
Administrative Assistant
Michael Brower
Groundskeeper
Ryan Hankins
Groundskeeper
Larry Hankins
Skilled Maintenance
Malik Patton
Custodian
Larry Utley
Utilities Helper

Culture & Climate

Charles Ramsey
Culture & Climate Coach

Records

Brianna Jackson
Registrar

Principal - Mentor Program

Brian Dickerson
Principal