ACTech Staff Directory

Ypsilanti ACTech High School

2095 Packard Rd.
Ypsilanti, MI, MI 48197

Principal's Office

Name
Position
Phone
Assistant Principal
Principal
Assistant Principal/Special Education Supervisor

School Office

Name
Position
Phone
Vanessa Hall
Registrar
Fred Jackson
Climate and Culture Coach
Chrisena Orr
Secretary
Catriece Robertson
Secretary

Athletic Office

Name
Position
Phone
Brianna Jackson
Secretary
Athletic Director/Assistant Principal

CIS

Name
Position
Phone
Harold Taylor
Site Coordinator

Counseling Department

Name
Position
Phone
Ted Booker
Counselor
Tonysha Emerson
Counselor
Julie Hane
WCC Admission Specialist
Alazia Mitchell
College Advisor

Counseling

Name
Position
Phone
Steven Gray
Behavior Interventionist

Resolution Center

Name
Position
Phone
Valencia Brooks
Resolution

Media Center

Name
Position
Phone
Dwayne Scott
Media Specialist

RAHS

Name
Position
Phone
LaToya Sanders
RAHS Clinic

Bright Futures

Name
Position
Phone
Beth Cable
Bright Futures Coordinator

9th Grade Academy

Name
Position
Phone
Zuqueta Brown
Social Studies
Stacy Flynn
Teacher Consultant
Kyle Grant
Math
Demarco Johnson
Academic Coach
Andre' Parker
Business Teacher

Drama

Name
Position
Phone
Anna Doyle
Teacher

Academic Programs

Name
Position
Phone
Rob Cannon
Dual Enrollment Coordinator
Alicia Hernandez
College Advisor
Arthur Holt
Community Liaison
Laurissa Horvatinovich
Reading Specialist
Dwayne Hunter
CIS Coordinator
Kimberly Johnson
31a At-Risk Social Worker
Jessica Krueger-Korpal
Academic Coach
Ann Register
Reading Specialist
Kimisha Williams
Social Worker

Art

Name
Position
Phone
Christian Helser II
Teacher

CTE

Name
Position
Phone
Aaron Gaertner
Culinary Arts Chef Instructor
Shanell Smith
Culinary Arts Teaching Assistant

Design Technology

Name
Position
Phone
Raquel Welch-Johnson
Business/Entrepreneur, YCS@Work Coordinator, Grizzly Store & DECA Coordinator

English as a Second Language

Name
Position
Phone
Daniel Goodman
ELL Teacher
Tim Hunter
ELL Paraeducator
Richard Mero
Teacher
Liz Sirman
ESL Coordination

English/Language Arts

Name
Position
Phone
ELA Department Chair
Luca Borntrager
Teacher
Kayla Chinitz
Teacher
Cynthia Fassbender
Teacher
Joseph Sames
Teacher
Lorian Tompkins
Student Teacher
Caroline Wojan
Teacher
Darian Yassin
Teacher

Math

Name
Position
Phone
Carolyn Evans
Teacher
Jason White
Lead Teacher/Math Teacher
Abigail Woodman
Teacher
Asia Youngblood
Teacher

Performance Arts

Name
Position
Phone
Alec Grinage
Band
Crystal Harding
Music

Physical Education

Name
Position
Phone
Thomas Hill
Teacher

Science

Name
Position
Phone
Ryan Cook
Teacher
John Kim
Teacher
Joshua McCaman
Teacher
Dan Schunck
Teacher

Social Studies

Name
Position
Phone
Josh Abbott
Teacher

Technology

Name
Position
Phone
Trumaine Ferguson
Teacher
Technology Resource/Media Specialist

Upward Bound

Name
Position
Phone
Jasmine Hairston
Program Specialist

World Languages

Name
Position
Phone
Mary Reinhard
Spanish Teacher

Student Support Services

Name
Position
Phone
Iman Al-Ghrairi
Paraeducator
Theresa Arnold-Robinson
RAHS Clinic
Melissa Ayars
Teacher Consultant
Laura Birchmeier
Speech Therapist
Alberta Borneo
Occupational Therapist
Janice Condon
CI Teacher
Mary Cooper
Occupational Therapist
Karen Dornbos
Paraeducator
Shaquita Easly
Social Worker
Sandra Emrick
Teacher Consultant
Steven Hall
School Probation Officer
Rashawnda Harris
Social Worker
Yung Hwang
Social Worker
Kelly Irwin
Speech Therapist
Shamima Khan
Paraeducator
Maureen Kim
Teacher Consultant
Kathleen Lane
Paraeducator
Danielle Lee-Sisty
Social Worker
Krista Linton
Paraeducator
Starla Marshall
RAHS Clinic
Renee' Redding
Paraeducator
Nathaniel Reid III
Paraeducator
Mary Sunisloe
CI Teacher
Leslie Wallen
Teacher
Jennifer Weaver
Teacher Consultant

Building Sub

Name
Position
Phone
Charles Ramsey
Teacher

Food Service

Name
Position
Phone
Jacob Allgood
Food Service
Mark Coleman
Food Service
Shelita Farris
Food Service
Crystal Noonchester
Food Service
Timothy Singleton
Food Service
Sue Smith
Food Service
Vanessa Varney
Food Service
Nonna Williams
Food Service

Facilities & Operations

Name
Position
Phone
Michael Brower
Groundskeeper
Larry Hankins
Skilled Maintenance
Ryan Hankins
Groundskeeper
David Johnson
Groundskeeper
Amy Stafford
Groundskeeper
Larry Utley
Utilities Helper

Building Security

Name
Position
Phone
Steve Brooks
Building Assistant