yps2

Ypsilanti Public Schools Hall of Fame Inductees


tn_hof_20110607_102928_2 (1)
The Ypsilanti High School Athletic Hall of Fame Committee was proud to announce the inductions of 103 former athletes, coaches and athletic supporters that were recognized at ceremonies held throughout the past few years.

At the beginning of their journeys, each inductee had adream. They stood on the shoulders of those that went before and reached for their dreams, and are living proof that no dream, no journey is impossible.

Hall of Fame induction class of 2012

  • Greg Boik - Class of 1973 -  Lettered in football, wrestling and track.
  • John Dignan - Class of 1989 - Lettered in football, basketball, and baseball.
  • Todd Henricks – Class of 1987 - Lettered in football, swimming, and baseball.
  • Richard Lee – YHS TEACHER, COACH ATHLETIC DIRECTOR – 1950’S – 1970’S - Mr. Lee had a long and distinguished career in education. He was a most respected and professional educator/coach.
  • Wendell Lewis - Class of 1971 - Lettered in football and wrestling. In 1970 he was named to All State Football team.
  • Bob Perry - Class of 1954 - Lettered in football, basketball, and tennis.
  • Robert Raham - Class of 1949 - Lettered in football, basketball, and tennis.
  • Alison Riccobono - Class of 2001 - Lettered in volleyball and swimming and diving.
  • Jim Sepanek - Class of 1980 - Lettered in football, and baseball.
  • Tanisha Williams - Class of 1999 - Lettered in cheerleading, basketball, and track and field, varsity all four years in each.at the University of Michigan where she was named the 2002 U of M Outstanding Track and Field member.

Hall of Fame induction class of 2011

  • William Bailey - Class of 1979 - All American football starter at the University of Iowa
  • Kendra Clark - Class of 2000 - MAC tennis champion
  • Johnny Epps - Class of 1992 - Professional basketball player
  • Carolyn King - Class of 1979 - Broke the gender barrier in Little League baseball and is featured in the documentary The Girl in Centerfield
  • Frederick Lett - Class of 1959 - State high school wrestling champion and U.S. National Olympic Trial Wrestling champion
  • Ken Mirer - Class of 1960 - Collegiate baseball starter and coach inducted into two Indiana Hall of Fames
  • Daniel Roberts - Class of 1981 - State high school golf champion
  • Scott Robinson II - Class of 2000 - Four-year football letter winner at Western Michigan University
  • Fred Trosko Jr. - Class of 1972 - played on the NCAA Championship Notre Dame Football team
  • Jon “Pat” Zureich - Class of 1977 - MAC baseball championship team and drafted by the Detroit Tigers. 

Hall of Fame induction class of 2010

  • Thomas Biggs - Community atheltic supporter
  • Douglas Davis - Class of 1974 - YHS and U-M golf standout
  • Maia Knox - Class of 1998 - Basketball and track champion
  • Michael McIntosh -  Former YHS Atheltic Director
  • Kerchavel M. Patterson Jr. - Class of 1991 - YHS football and YHS & EMU track champion
  • Steve Repko - Class of 1970 - Award winning sports journalist
  • Rev. Garther Roberson Jr. - Class of 1948 - Football and Track standout
  • Clifton Robinson - Class of 1996 - YHS and Collegiate football & wrestling
  • Rob Sepanek - Class of 1981 - Football and baseball champion and professional baseball player
  • Norman Taylor - Class of 1961 - YHS football, wrestling and track champion and professional football player.

Hall of Fame induction class of 2009

  • Kathleen Ann (Kubiske) Allen
  • Walter Church
  • Scott T. Davis
  • Karl V. Fink
  • Jerry Hayes
  • Eugene Jacobs
  • David Johnson
  • Kercheval M. Patterson, Sr.
  • Kenneth Robinson
  • Eugene Seidl

Hall of Fame induction class of 2008

  • Dottie Davis
  • Ralph Deetz
  • Gary Hawks
  • David Hill
  • Fritz Kessler
  • Tom Manchester
  • Korinth Patterson
  • Lawrence Perry
  • Larry Powell
  • Charles Ramsey

Hall of Fame induction class of 2007

  • Louis Batterson
  • Michael Bradley
  • Leo Clark
  • Jeff Fulton
  • Annette Kubiske
  • Jessica Riccobono Thomas
  • Richard Robb
  • Richard Roberts
  • Don Schwall
  • Ambrose Wilbanks

HAll of Fame induction class of 2006

  • Charles Bates
  • Bob England
  • Erneast C.Gillum III
  • Ronald Gillum
  • Dennis Lewis
  • Nancy Oestrike
  • Dwight Eugene Walls, Sr.
  • Bert Waterman
  • Nicole Wilson
  • James Wolter

HAll of Fame induction class of 2005

  • Bob Arvin
  • Monica Ball Honore
  • Mike Bass
  • Charles Beatty, Jr.
  • George Beaudette
  • Ron Isbell
  • George Kielwasser
  • Rita Passage
  • Ralph Perriello
  • Delbert Pearson, M.D.
  • Jim Philppou
  • Ed Shadford
  • Ernie Slater
  • Ruth Ann Wallace
  • Claude Wilbanks
  • Bill Ziegler

HAll of Fame induction class of 2004

  • Rodney Barber
  • Eric Ball
  • Eugene Beatty
  • Fred Cofield
  • Linda Crabtree
  • Jill Deuel
  • Patrick Dignan
  • Dane Emerson Fortney
  • Rodney Holman
  • Tino Lambros
  • Robert Moffett
  • Dick Ouellette
  • Sue Parks
  • Lowell Perry
  • Kirk Profit
  • Levi Simpson
  • Roy Wilbanks